Jak wybrać pierwszą chustę do noszenia?
Wiesz już jakie są zalety noszenia dziecka w chuście i chcesz nauczyć się wiązać, jednak ogrom chust dostępnym na rynku przyprawia Cię o zawrót głowy? Podpowiem Ci na co zwrócić uwagę szukając pierwszej chusty do noszenia dziecka.
Wyróżniamy następujące rodzaje chust do noszenia:
- Chusty elastyczne
- Chusty tkane:
- Długie
- Kółkowe
Chusty elastyczne występują w jednym rozmiarze – mają 5 m długości i wykonane są z elastycznej dzianiny bawełnianej. Istnieje tylko jedno poprawne wiązanie chusty elastycznej i wystarcza ona na stosunkowo krótki okres noszenia – przy dziecku o wadze ok. 6-7 kg zaczyna ona sprężynować i ciężko utrzymać poprawną pozycję maluszka.
Lepszym wyborem będzie chusta tkana długa. Przy nauce chustonoszenia pomocne są różne kolory krawędzi – będziemy widzieli którą część chusty aktualnie dociągamy. Wybierając chustę na początek należy wiedzieć o kilku jej atrybutach:
- Splot – istnieje kilka rodzajów splotu tkanin, najpopularniejszym i najczęściej wybieranym na początek splotem używanym przede wszystkim przy najtańszych, tzw. „pasiakach” (chusta w poziome pasy), jest splot skośno-krzyżowy. Oprócz tego występują m.in. splot żakardowy, diamentowy, serduszkowy, jodełkowy. Unikajmy splotu prostego (stosowanego m.in. w tkaninach pościelowych), gdyż nie pracuje tak dobrze jak wyżej wymienione.
- Skład – podstawą jest najczęściej bawełna, następnie są chusty z domieszkami (len, konopie, jedwab, wełna). Zawartość domieszki ma na celu zmianę właściwości chusty (np. zwiększenie nośności), lecz tu ceny idą w górę.
- Gramatura – jest to waga tkaniny, z której wykonana jest chusta w przeliczeniu na metr kwadratowy materiału, pozwala orientacyjnie określić jej grubość. Im cieńsza chusta , tym łatwiej się ją dociąga. Im grubsza chusta, tym większe dziecko poniesie (odciąża i sprawia, że chusta nie wpija się w ramiona noszącego). Dla noworodka polecana gramatura to ok. 200-220 gsm – jest to chusta cienka. Średnia gramatura to ok. 250-280 gsm, a chusty grube mają powyżej 300 gsm.
- Długość – chusty występują najczęściej w długościach 3,6, 4,2, 4,6, 5,2 m. Dobieramy ją do rozmiaru ubrań osoby noszącej dziecko. Najbardziej uniwersalna długość chusty to 4,6m.
Chusta kółkowa to chusta tkana o długości ok. 1,8-2,0 m zakończona z jednej strony dwoma metalowymi kółkami. Jest to rozwiązanie wybierane na tzw. szybkie akcje. Jest łatwiejsza w motaniu, lecz wiązanie jest niesymetryczne i obciąża tylko jedno ramię noszącego.
Podsumowując, najczęstszym wyborem osób chcących rozpocząć swoją przygodę z chustonoszeniem jest cienka chusta bawełniana o różnych krawędziach i długości 4,6 m. Jednak nie musimy się sztywno trzymać tych wytycznych – ważne jest też, aby chusta się nam podobała. Gdy potraktujemy ją jako część garderoby przyjemniej będzie nam nosić w niej nasze maleństwo.
Jeśli nie jesteś zdecydowny/a polecam umówić się na indywidualną konsultację z doradcą chustowym, który pokaże różne chusty i pomoże dobrać nam tą właściwą oraz nauczy ją wiązać.
Jeden komentarz
Pingback: